GERÇEK FORUM
Temmuz 02, 2016, 02:11:16 ÖÖ *
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz
Duyurular:
 
   Ana Sayfa   Yardım Ara Takvim Giriş Yap Kayıt  
Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
Gönderen Konu: Polyanacılık oynamaya gerek yok
editor
Yönetici
Hero Member
*****
Offline Offline

Mesaj Sayısı: 21606


Üyelik Bilgileri E-Posta
« : Mart 31, 2010, 11:04:10 ÖÖ »

  Mahallenin sorunlarını dile getiren Muhtar Meral Akverdi, «Sorunların çözülmesi gerekir. Polyanacılık oynamaya gerek yok» dedi

    Üç gündür sürdürdüğümüz 'Bürokrasinin ilk basamağı: MUHTARLAR' yazı dizimizin bu bölümünde, Avcılar'da görev yapan muhtarların sıkıntılarını, şikayetlerini önerilerini noktalıyoruz.
Bugüne kadar muhtarlar İsmail Dinçtürk (Merkez Mahallesi), Ergün Çoban (Cihangir Mahallesi), Hilal Çakar (Ambarlı Mahallesi), Ali Çiftçi (Gümüşpala Mahallesi), Fatih Karaç (Üniversite Mahallesi), Hasan Sedef  (Yeşilkent Mahallesi) ile Mustafa Kemalpaşa Mahallesi Muhtarı ve  Avcılar Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Topcu görüşlerini anlattılar. Muhtarlar arasında en objektif yaklaşan, belki de konumu itibariyle Muhtarlar Derneği Başkanı Hüseyin Topcu oldu. Topcu, bütün muhtarların sesi olarak geçim zorluklarına değinmiş, "Muhtarlar ek iş mi yapsınlar" sorusunu sorarak içinde bulundukları zor durumu gözler önüne sermişti.
Muhtarlar arasında kendilerini olan biten her şeyden sorumlu görmeyenler, belli yerlerle sürtüşmemek için konuşmaktan uzak duranlar olduğu gibi, imarın 'olmazsa olmaz' zaruret olduğuna dikkat çekenler de var.

Her şeyin sorumlusu muhtarlar değildir

Muhlis Can, Denizköşkler MahallesiMuhtar Muhlis Can'a göre, mahallesinde çok fazla sıkıntı yaşanmıyor. Ancak, kendilerine yönelik bakıldığında, muhtarların özlük haklarıyla ilgili sıkıntılar olduğunu söyledi. "Olan biten her şeyin sorumlusu muhtarlar değildir" diyen Denizköşkler Muhtarı Muhlis Can, okul sorunları karşısında da, "Öyle bir sorun varsa, bu Milli Eğitim'in sorunudur" diyerek, topu kendi alanlarından dışarı attı.
1 senedir görevde olan Can, mahallesinin sıkıntıları hakkında konuşmamayı tercih etti.

Daha iyi hizmet verebilmemiz için, nüfus müdürlüklerinin eriştikleri bilgilere bizler de ulaşabilmeliyiz

Meral Akverdi, Firuzköy Mahallesi2004 yılı Mart ayı itibarı ile 6. yılını deviren Firuzköy'ün ilk kadın muhtarı Meral Akverdi, mahallesi ile ilgili sorunları anlatırken eksiklerin giderilmeyeceğine, giderenlerin mutlaka Polyanacılık oynadığına dikkat çekti.
Firüzköy'ü tercih etmekten ve burada görev yapmaktan memnun olduğunu belirten Meral Akverdi, "Bir mahalle olarak her yerde olduğu gibi ihtiyaçlar vardır. Daha iyi ve güzel, örnek teşkil eden bir mahalle olmayı herkes ister. O yüzden Polyanacılık oynamaya gerek yok" dedi.  Kendi dönemi içerisinde vatandaşların mağduriyetini en aza indirme çalışmaları yaptığına da değinen Akverdi, "İmarlarla alakalı olarak sıkıntılar çözümlenmediğinde, MEB, okul yaptırmak için bütçe ayırmış olsa bile çözümlenemiyor" derken, bunun sadece okullarla alakalı olmadığını aynı zamanda da ulaşım, mezarlık işleri, planlı toplu yaşam gibi unsurlarda da bu sıkıntıların baş gösterdiğini, imarın gerekli olduğunu  belirtti. Daha önceleri Tahtakale ve Yeşilkent Mahallelerinin bir arada olduğuna işaret eden Muhtar Akverdi, "İETT durakları geçici olduğu için insanlar Tahtakale ve Yeşilkent'ten gelen minibüslerle buraya geliyor. İETT otobüslerini kullanmak için dünya kadar yol yürümek zorunda kalıyorlar" ifadelerini kullandı.
Bölgelerinde Emniyet birimleri bulunduğu için pek fazla polisiye olaylarla karşılaşmadıklarını söyleyen Akverdi, Avcılar'ın en iyi muhtarlıklarından biri olduklarını belirtti. Yine imarla birlikte bir konuya değinen Akverdi, yaz aylarında piknik alanlarının çöpler içerisinde bırakıldığını ve bu alanların temizlenmediğine de dikkat çekti. Mahalleye  yapılan hizmetler doğrultusunda özel mülkiyet sorunlarının da olduğunu söyleyip bölgede işsizlikle gelen göçlere de dikkat çeken Akverdi, "Hızla artan nüfusun getirdiği sorunların tamamen giderilmesi mümkün değil ancak, çözümlemeye çalışıyoruz. 5490 sayılı genelgenin 17 Ağustos'ta işleme alınması ile birlikte yasa der ki: 'Kişiler nüfus müdürlüğüne kayıt olup verdikleri beyan doğrultusunda o adreste ikamet ederler ve nüfus müdürlüğüne bildiride bulunurlar.' Ama bunun devamı olarak da muhtara gelip kayıt yaptırmalıdırlar. Biz de 17 Ağustos'tan itibaren nüfus müdürlükleriyle bir protokol yaparak, bize verilen şifre ile kişinin T.C. numarasını, mahallede ikamet edip etmediğini kontrol ediyoruz. Biz sadece adres, ad, soyad dışında bilgi göremiyoruz. Ailede kaç kişi var, kalanlar kim, şu anda görme şansımız yok. Başka bir yere taşındığında biz bunu göremiyoruz. Kişinin aranıp aranmadığını veya farklı bir konumda olup olmadığını biz değil, direk nüfus müdürlüğü görebiliyor. Oysa ki, vatandaşa en yakın birim olan biz muhtarların da bu tip bilgilere ulaşabilmesi, eski sisteme göre olması vatandaşa daha iyi hizmet vermemizi sağlayacaktır" dedi. "Bunlar olmadığı zaman vatandaşlarla biz karşı karşıya kalıyoruz" diyen Firuzköy Mahallesi Muhtarı Meral Akverdi, daha iyi bir muhtarlık ve mahalle olabilmek için bu konuda sıkıntıların giderilmesi gerektiğini belirtti.

Yaşar Bayat, Tahtakale Mahallesi

Tahtakale Mahalle Muhtarı Yaşar Bayat, Avcılar Belediyesi ile yaşadığı sorunları ileri sürerek konuşmaktan uzak durmuştur.
Muhtarlarımız, böylesi konularda mahallelerinin genel sıkıntılarını dile getirmeliler Firuzköy Mahallesi Muhtarı Meral Akverdi gibi. Söylenmesi gerekeni dile getiren muhtarlar, mahalle ve vatandaşları için çok daha verimli çalışmalar yapabilirler.Yarın: Esenyurt İlçesi muhtarları
Logged
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

MySQL ile Güçlendirildi PHP ile Güçlendirildi Powered by SMF 1.1.5 | SMF © 2006-2008, Simple Machines LLC XHTML 1.0 Geçerli! CSS Geçerli!